Bogatstvu marokanske kuhinje doprineli su mnogi narodi koji su naseljavali ovo područje – severnoafrički Berberi, Feničani, putnici i trgovci, nomadski beduini… U antičko doba Marokom su, tokom 400 godina, vladali Rimijani, a potom su sever Afrike osvojili Arapi. Od Otomanske carevine prostore severne Afrike preuzele su Francuska i Španija, a nezavisnost je zemlja stekla tek 1956. godine. Zato nije čudno da se u tom kotlu, toliko bogatom različitostima, krčka mešavina arapskih, mediteranskih i afričkih ukusa, sa neodoljivom notom francuske kuhinje. Tu ćemo naći masline, maslinovo ulje i obavezan pšenični hleb, ali i kombinacije izdaleka donesenih začina i trava, aromatične supe, sve vrste riba, blagi kuskus i spojeve slatkog voća i meda sa mesom i povrćem.
Marokansku kuhinju čine stotine jela, koja iznenađuju izvrsnim aromama i netipičnim jedinstvom ukusa, a svi ti specijaliteti zalivaju se jakim i slatkim čajem. Naš gastronomad Katarina Petrović Kaja, u čast ove fantastične gurmanske destinacije, priprema sefu -slatki kuskus i pastiju – pitu sa piletinom. Prijatno gledanje!
Nikola Vučković
Nikola je jedan od najtalentovanijih kuvara Srbije. Na životno i gastronomsko putovanje krenuo je rano, kao student Visoke hotelijerske škole, iz daleke Aljaske. Zbog raznovrsnog divljeg sveta i čarobne prirode bio je spreman za avanturu zvanu kuhinja najsevernije države Amerike.