Grci kažu da svako njihovo selo ima svoju lepotu i posebnu istoriju. Na taj način čuva se sećanje na neka davna vremena, a sela i njihova tradicija veliki su deo grčke kulture. Kapesovo, zeleno, živopisno, kameno selo iz 16. veka, koje pripada opštini Zagori, ima samo 51 stanovnika, a poznato je po još jednom, veoma jedinstvenom razlogu – skoro svi njegovi stanovnici imaju starogrčka imena. Tako se u ovom bajkovitom naselju, na samo 43 kilometra od Janjine, mogu pronaći i Platon i Plutarh i Tukidid, a ima i Aristotela, Heraklita, Solona i mnogih drugih. Tradicija mora da se poštuje, a legenda kaže da, pored toga što su stanovnici Kapesova sticali klasično obrazovanje i proučavali antičke filozofe i pisce, želeli su i da održe u životu “grčki duh” za vreme osmanske vladavine. Kapesovo je poznato i po brojnim slikarima i umetnicima, koji su oslikavali crkve širom pravoslavnog sveta.
Naš gastronomad Katarina Petrović Kaja posetila je Kapesovo i od Joane Papageorgiou naučila kako se priprema tradicionalni zapečeni džinovski pasulj sa biljem iz Kapesova, a kao dodatak u studiju je napravila čuvene baklave iz Janjine.
Nikola Vučković
Nikola je jedan od najtalentovanijih kuvara Srbije. Na životno i gastronomsko putovanje krenuo je rano, kao student Visoke hotelijerske škole, iz daleke Aljaske. Zbog raznovrsnog divljeg sveta i čarobne prirode bio je spreman za avanturu zvanu kuhinja najsevernije države Amerike.